Annonce

Tema: Coronavirus

Regeringen forbereder sig til 2. bølge: Nyt coronaberedskab på vej


Der skal være en bedre forsyning og styring af værnemidler og testkit, så der blandt andet er sikkerhed for, at der også er værnemidler nok til de ansatte i ældresektoren. Det lovede statsministeren tirsdag, da hun præsenterede en ny styrelse som led i et kommende coronaberedskab.

Annonce

"Vi skal være bedre forberedte, hvis der opstår en 2. bølge eller en ny pandemi." Sådan lød det fra statsminister Mette Frederiksen, som tirsdag offentliggjorde et nyt coronaberedskab, som blandt andet betyder en massiv oprustning af værnemidler og testkit. Philip Davali/Ritzau Scanpix

Af Rikke Jung Rasmussen
Journalist

Annonce

”Vi vil ikke stå i en situation igen, hvor vi mangler værnemidler.”

Sådan lød det fra statsminister Mette Frederiksen (S) ved et pressemøde tirsdag formiddag. Løftet kom i forbindelse med offentliggørelsen af en ny styrelse, som fremover skal sikre en massiv oprustning af værnemidler og testkit.

Den nye styrelse, som kommer til at høre under Justitsministeriet, skal tage sig af det praktiske, logistikken og det samfundsmæssige beredskab.

"Styrelsen skal sikre en oprustning og bedre styring af værnemidler og testkit. Vi skal være bedre forberedte, hvis der opstår en 2. bølge eller en helt ny pandemi," sagde statsministeren ved pressemødet.

Læs også: Hver fjerde i ældreplejen mangler værnemidler

Ansatte skal sikres værnemidler

Mette Frederiksen understregede, at det endnu er uvist, om der opstår en 2. bølge af coronavirus eller en helt ny pandemi, men at erfaringerne viser, at en sådan pandemi ikke kun har sundhedsmæssige, men også store samfundsmæssige omkostninger.

Ved pressemødet noterede hun også, at der lige nu er nok værnemidler på lager, men at de ikke når ud, hvor de skal være.

”Med hensyn til værnemidler som masker og visirer, så er der lige nu nok på lager. Derfor skal vi også sikre, at værnemidlerne når ud til især medarbejderne i ældreplejen.”

Den udmelding glæder formand for Social- og Sundhedssektoren i FOA Torben Hollmann. I en ny undersøgelse blandt FOAs medlemmer svarer 23 procent af de ansatte i ældreplejen, at de har manglet værnemidler på trods af Sundhedsstyrelsens forskrifter.

Læs også: Suzanne fik PTSD: Jeg er blevet slået, sparket og forsøgt stranguleret

FOA: Lær af erfaringerne

”Der er tilsyneladende blevet lyttet til os, når vi gang på gang har fremlagt vores medlemmers erfaringer. Det er positivt, men vi vil fortsat presse på for, at håndteringen af blandt andet værnemidler sker på en hensigtsmæssig måde,” siger Torben Hollmann.

De erfaringer, som FOA og FOAs medlemmer har opbygget under coronakrisen, drejer sig blandt andet om den korrekte mængde af værnemidler, opmagasinering og fordeling af værnemidler.

”Jeg håber da, at den nye styrelse vil drage nytte af den viden, som vi og vores medlemmer har opbygget den seneste tid. Vi kan lige så godt lære af vores erfaringer, ” tilføjer Torben Hollmann.

Mere offensiv teststrategi


Som en del af det kommende beredskab offentliggjorde regeringen også en ny teststrategi, der betyder en mere omfattende opsporing af smittekæder.

De danskere, der bliver testet positive, kan få hjælp af en hotline til at opspore og kontakte de personer, man har været i kontakt med – med henblik på at blive testet.

Smittede danskere skal gå i selvisolation, og har man ikke mulighed for det i eget hjem, kan man få hjælp til at isolere sig på isolationscentre som feriecentre, hoteller eller lignende.

Ifølge Sundhedsministeriet er 78 danskere blevet testet positive inden for de seneste dage i ét af Testcenter Danmarks hvide telte rundt om i landet.

Få Fagbladet FOA i din mail-boks

Tilmeld dig Fagbladet FOA nyhedsbrev og få nyheder, tips og gode råd direkte i din indbakke.
Ved at tilmelde dig, accepterer du FOAs persondatapolitik.

Er du medlem af FOA?
Nyhedsbrev