Annonce

Portrætbillede af Mona Striib

Debat 

Klumme: Krisen i det private påvirker OK21


Løftet fra FOA til vores medlemmer er, at vi vil kæmpe hårdt for at bringe os i en situation, hvor vi i det mindste har en rimelig udsigt til at kunne lande et godt resultat.

Annonce

Som følge af krisen vil lønningerne på det private område ikke stige som forventet i 2020, og det har direkte indflydelse på overenskomstforhandlingerne på det offentlige område, skriver FOA-formand Mona Striib. Malte Kristiansen

Af Mona Striib
Formand

Annonce

Dansk økonomi er hårdt ramt af coronakrisen. Økonomerne peger på, at tilbagegangen i 2020 mindst svarer til finanskrisen. Et lyspunkt er, at vi trods alt er blandt de lande, der er mildest ramt. Og nogle af eksperterne mener, at vi kommer til at se en fremgang allerede i løbet af 2021. Et vigtigt parameter i den sammenhæng er selvfølgelig, om vi fortsat har coronasmitten under kontrol. Det krydser vi fingre for.

Hjælpepakkerne til de private virksomheder har lagt en dæmper på den stigende ledighed. Nu ophører hjælpen, og det store spørgsmål er, om det får de 175.000, der er omfattet af lønkompensation, til at ende i ledighedskøen, eller om de er tilbage i arbejde hen over sommeren. Hvad kommer det så os ved? Vi er jo primært på det offentlige område, og vores medlemmer på det private område er ikke blevet ramt af ledighed.

Læs også: Nu begynder arbejdet med nye overenskomster

Det kommer os i den grad ved. Som følge af krisen vil lønningerne på det private område ikke stige som forventet i 2020, og det har direkte indflydelse på overenskomstforhandlingerne på det offentlige område. Vi følger et princip om parallel lønudvikling, og vi har en reguleringsordning, som betyder, at vi følger med op, hvis lønnen
stiger mere på det private område, end vi har aftalt på det offentlige område, men vi følger også med ned, hvis lønudviklingen på det private område er mindre end på det offentlige område.

Derfor har vi under coronakrisen diskuteret, om det vil være bedre for medlemmerne, at vi forlænger de nuværende overenskomster og venter med at forhandle nye, til vi har indhentet bare en del af krisens konsekvenser for økonomien. I skrivende stund er den beslutning ikke taget endnu. Men løftet fra FOA til vores medlemmer er, at vi vil kæmpe hårdt for at bringe os i en situation, hvor vi i det mindste har en rimelig udsigt til at kunne
lande et godt resultat.

Følg med i udviklingen på foa.dk og på fagbladetfoa.dk.

Få Fagbladet FOA i din mail-boks

Tilmeld dig Fagbladet FOA nyhedsbrev og få nyheder, tips og gode råd direkte i din indbakke.
Ved at tilmelde dig, accepterer du FOAs persondatapolitik.

Er du medlem af FOA?
Nyhedsbrev